top of page

Online Terapi

Hayatlarımıza giren “Online”

Online Terapi; Pandemi ile hayatlarımızda yerini aldı. Yüz yüze olan terapiden tek farkı terapi odasının atmosferi. Terapi odalarının kendine özel dizaynları vardır. Koltukların renkleri, duvar renkleri ve danışan ile terapistin oturma açılarına kadar her şey bilimsel bulgularla dizayn edilir.

Her seansınızda o odaya girdiğinizde, köşenize geçtiğinizde içsel yolculuğunuz başlar... Terapi odasının kapısından her çıkışınızda ise yeni bir duygu ve düşünce ile ayrılırsınız. Bu ayrılmada elinizdeki en güzel hediyeniz ise farkındalığınız olur. Kısacası online terapide mahrum kalınan tek nokta, terapi odasının getirdiği bazı duygular ve atmosfer.

 

Pandemi hayatlarımıza veda ettiğinde, yüz yüze terapinin atmosferine kavuşacağız fakat online terapi hayatlarımızda var olmaya devam etmeli. Birçok danışan ve terapist için online terapinin farklı faydaları bulunmaktadır.

Bazı durumlarda danışanların kendi dünyası yani yaşam alanlarında bir takım teknikler ile çalışmalar yapılabiliyor. Yurt dışında, farklı şehirde yaşayan ya da sık seyahat etmek durumunda olan, sorunlarından ötürü evden çıkamayan, yoğunluğundan kaynaklı vakit bulamayan ve bunun gibi daha birçok sebepten kaynaklı ‘Online Terapi’ tercih edilebiliyor.

Bunlara ek olarak bilinmesi gereken en önemli husus;
Terapi almak için sadece ‘Ruhsal Hastalıklarınızın’ olmasına gerek yok. Terapi farkındalık ve içe dönüştür, ilişkilerimizi, duygularımızı etkileyen geçmiş örüntülerimiz (şemalarımızın) keşfidir.

Bu keşfin sonunda ‘şimdi ve burada’ olanı çözümlememizdir. Farkındalık ile mutluluğa giden yoldur.

Eskilerimizi kaybetmeden yeniliklere açık olmak yaşam yolculuğumuzu daha verimli kılabilir :)

Uzman Psikolog Nida Bal

bottom of page